Dribbble Dribbble account Linkedin Linkedin account Behance Behance portfolio > > FaceBook FaceBook account Pinterest Pinterest account >

Portfolio graficzne, jak można zrobić je samemu?

Opublikowano: 5 czerwca 2023


Uważam, że każdy grafik freelancer z jakimś doświadczeniem powinien rozważyć posiadanie swojego portfolio. Możemy obrać łatwiejszą drogę i korzystać z takich serwisów jak behance czy dribbble. Ale pisząc szczerze to nie miałem z tych serwisów za dużo zleceń, przynajmniej w moim przypadku. Myślę że znajdą się ludzie, którym te serwisy pomagają dotrzeć do klientów. Samo portfolio to połowa sukcesu. Tworząc portfolio grafika musimy mieć w głowie SEO, jeśli chcemy wybić się na wyżyny w google.

Wybór odpowiedniej metody tworzenia naszej strony z portfolio graficznym

Jeżeli chodzi o tworzenie naszego portfolio to mamy 3 możliwości. Tworzymy portfolio samemu, jeśli znamy chociaż podstawy języka programowania html i css. Drugą opcją jest korzystanie z jakiegoś kreatora, który przyśpieszy cały proces. Na przykład webwave czy wix. Ja wybrałem tą trudniejszą drogę i stworzyłem swoje portfolio graficzne za pomocą zwykłego html oraz css. Używałem również WordPress ale tylko do podstrony bloga. W moim przypadku było to robione w dziwny sposób, ponieważ nie miałem dużej wiedzy na temat UX. Starałem się zrobić stronę, która mi się podoba ale myślałem też o tym, żeby była funkcjonalna i użyteczna. Całość poprawiałem bardzo wiele razy aż uzyskałem efekt, który mnie zadowala. Nie mam doświadczenia w projektowaniu stron internetowych, więc efekt z pewnością mógłby być lepszy.

Chciałem po prostu zrobić wszystko sam od zera. Jeżeli znamy kogoś kto pomoże nam napisać skrypty w php, js to jeszcze lepiej, jeśli sami nie umiemy tego zrobić. Na przykład do formularza kontaktowego. Sam html i css jest łatwy do nauczenia na poziomie podstawowym ale jeśli szkoda nam czasu to zostaje opcja kreatorów. Pozostaje nam jeszcze trzecia opcja zlecić projekt osobie, która robi całe strony internetowe. Jest to rozwiązanie, która będzie nas kosztować najwięcej pieniędzy. Ale efekt będzie pewnie najlepszy jeśli sami nie mamy wiedzy na temat UX i UI.

O czym warto pamiętać tworząc portfolio grafika?

Przede wszystkim tworząc swoje portfolio musimy pamiętać o tym, żeby zamieścić w nim jedynie nasze najlepsze prace. Nie warto zamieszczać w nim wszystkiego co zrobiliśmy do tej pory, chyba, że mamy bardzo mało doświadczenia za sobą. Powinniśmy napisać kilka słów o sobie oraz podać informacje na temat oferowanych usług. Myślę, że to najważniejsze z punktów. Można oczywiście opcjonalnie dodać takie elementy jak wyróżnienia, osiągnięcia czy też coś czym chcemy się pochwalić. Ale myślę, że najważniejsze to przedstawić jakie korzyści może zyskać potencjalny klient ze współpracy z nami i co nas wyróżnia wśród konkurencji.

Nasza strona powinna być responsywna i przystosowana do urządzeń mobilnych. To oznacza, że musi się ona wyświetlać dobrze na różnych rozdzielczościach ekranu. Jakimś cudem udało mi się to osiągnąć na mojej stronie ale zajęło mi to trochę czasu. Uczyłem się programować w trakcie robienia tej strony.

Tworzenie strony z portfolio bez kreatora na własnym przykładzie

Myślę, że warto rozważyć tą opcję mimo, że jest bardziej pracochłonna to efekt może być lepszy jak opanujemy css i html. Najpierw powinno się przygotować szablon strony na przykład w Photoshopie i spróbować nanieść swoją treść na szablon, potem zakodować stronę opierając się o wcześniej zaprojektowany szablon. Niestety ja robiłem to jedynie kodując i zmieniając ale nie polecam tej metody. Nie używałem Photoshopa ani innych programów graficznych ponieważ o projektowaniu stron nie wiem za wiele. Po prostu robiłem szablon w css i html i zmieniałem sobie kolory, układ i tak do skutku. Zależało mi na tym żeby projekt był jak najmniej podobny do innych. Nie wiem czy mi się to udało. Dlatego zdecydowałem się na taki dziwny układ, że całość jest z lewej strony ekranu a nie jak u większości na środku. Taki miałem zamysł po prostu.

Jeśli zależy nam na czasie to najpewniej lepiej będzie użyć kreatora ale nie wiem czy można odwzorować w kreatorze szablon, który se wymyślimy czy są ograniczenia, ponieważ sam kreatora nie używałem. Jeśli lubisz mieć wszystko pod kontrolą to polecam tobie pierwszą opcję.

Schody zaczynają się jak chcemy prowadzić również bloga. Do tego polecam WordPressa i gotowy szablon lub robimy szablon samemu ale jest to trudne zadanie jak ktoś nie zna podstaw wordpressa.

Moja strona została zrobiona z wykorzystaniem wordpressa ale tylko do podstrony bloga. Reszta to zwykły html i css. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie ale przynajmniej działa i blog jest prosty w edycji.

Nauka html i css

W internecie możemy znaleźć dużo darmowych kursów. Ja uczyłem się na zasadzie, że wymyślałem sobie proste zadanie i potem szukałem w google jak to zrobić. Na przykład „how to write flexible gallery in html and css” i szukałem najlepszych rozwiązań i tak po trochu budowałem portfolio. Polecam tą metodę ponieważ jest dosyć prosta i pomaga nam rozwiązać konkretny problem w danym momencie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *