Dribbble Dribbble account Linkedin Linkedin account Behance Behance portfolio > > FaceBook FaceBook account Pinterest Pinterest account >

Techniki projektowania logo

Opublikowano: 15 lutego 2024


Wstęp

W tym wpisie chciałbym opowiedzieć o różnych, ciekawych technikach projektowania logo, które być może znasz a może dowiesz się czegoś nowego z mojego wpisu. Technik projektowania logo jest za pewne wiele więcej niż te wymienione tutaj. Wymienię techniki, które ja sam stosuje oraz te, które są mi dobrze znane. Jeśli znasz inne techniki projektowania logo to koniecznie podziel się w komentarzu swoją wiedzą.

Logo na siatce izometrycznej

Jeśli chcemy stworzyć taką siatkę samemu w programie corel draw jest to dosyć proste, ponieważ wystarczy stworzyć sześciokąt, poprowadzić linie przez środek sześciokąta, dzieląc go na trójkąty i skopiować odpowiednio całość tyle razy ile to potrzebne, zależnie od tego jakiej wielkości siatki nam potrzeba. Taką siatkę możemy sobie wydrukować i na niej rysować nasze logo. Przykładowa siatka oraz logo zrobione w 2 minuty na poniższym obrazku, przedstawiające połączenie liter d oraz p. Siatka ogranicza co prawda naszą kreatywność, ale po dłuższej zabawie można na prawdę wymyślić ciekawe kształty.

Przestrzeń negatywna w projektowaniu logo

Dość dobrze znana technika wśród projektantów logo. Polega na przedstawieniu obrazu w odwrotnym świetle. To znaczy, że biały element odgrywa tutaj najważniejszą rolę naszego projektu logo. Ciężko jest to ubrać w słowa dlatego najlepiej spojrzeć na przykład poniżej. Czy widzicie tutaj rybę?

Autor: Zeljko Ivanovic

Logotyp oparty na kaligrafii lub piśmie odręcznym

Idealne rozwiązanie dla ekskluzywnych marek. Polega na wymyśleniu przez projektanta specjalnie zaprojektowanych liter na przykład za pomocą brush pena czy innych pisaków do kaligrafii z połączeniem ołówka. Mam jeden taki projekt, z którego jestem dumny. Jest to logo zaprojektowane dla sklepu z akcesoriami do kawy mojego autorstwa.

Logotyp oparty na autorskiej typografii

Logotyp może być oparty na zaprojektowanej typografii od zera. Sam ostatnio miałem okazję zaprojektować taki logotyp dla firmy 3DForce zajmującą się tworzeniem plastikowych elementów oraz projektowaniem CAD. Zależało mi na tym aby litery były dosyć unikalne co sprawia że logo się wyróżnia na tle innych.

Gra słów w projektowaniu logo

Moja ulubiona technika, ale najtrudniejsza to tak zwana gra słów. Polega ona na tym, że nazwa logotypu współgra z sygnetem w genialny sposób. Przykład poniżej jest również mojego autorstwa i przedstawia połączenie znaku zapytania z widelcem i łyżką co świetnie współgra z nazwą what’s for lunch.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *